Kainuun prikaati kotiuttaa tänään

15.6.2017 8.01
Tiedote

Kainuun prikaati kotiuttaa 1594 varusmiestä tänään.

Kotiutuvista varusmiehistä suurin osa, 945 on suorittanut 165 vuorokauden (5,5 kk) palveluksen. 347 vuorokautta (11,5 kk) palvelleita kotiutuu 649.

Seuraavat alokkaat aloittavat palveluksensa 3. heinäkuuta, jolloin heitä odotetaan varuskuntaan noin 2070 ja joista naisia on 79.

Viikon aikana eri kotiuttamistilaisuuksissa on palkittu seuraavat palveluksensa menestyksekkäästi suorittaneet varusmiehet:

Maanpuolustusmitali

  • upseerikokelas Niskanen Joona Aleksi Daniel, Siilinjärvi
  • upseerikokelas Autio Heikki Johannes, Nurmo
  • upseerikokelas Rauhanen Mikko Eino Akseli, Saarijärvi
  • upseerikokelas Saastamoinen Ismo Samuli, Pielavesi
  • upseerikokelas Pärmi Petteri Juho Kristian, Kauhava
  • kersantti Möttönen Tommi Leevi Eemil, Kokkola
  • alikersantti Korri Mikko Johannes, Siilinjärvi
  • kersantti Berg Heta Elsa Maria, Kajaani
  • kersantti Leinonen Mikko Matias, Kajaani
  • alikersantti Juntunen Anu Elina, Joensuu

14. Divisioonan perinneyhdistyksen pöytästandaarin

  • alikersantti Mikkonen Samu Kasperi, Vaasa

Maanpuolustuksen kannatussäätiön stipendi

  • korpraali Niskanen Eetu Valtteri, Vuokatti

204. Maanpuolustuskurssin stipendi, ansioitunut nuori johtaja

  • upseerikokelas Mäkelä Joonas Tapani, Alajärvi

Mannerheim-ristin ritari Onni Määttäsen stipendi

  • upseerikokelas Torn Patrik, Joensuu

Maanpuolustusnaisten Liiton kunniakirja ja esinepalkinto

  • upseerikokelas Lyytikäinen Katri Anneli, Iisalmi

Kainuun prikaatin paras kuljettaja stipendi

  • tykkimies Kela Konsta Kalevi, Kajaani

Kainuun prikaatin killan puukko

  • upseerikokelas Jokinen Jani Matias, Jyväskylä
  • alikersantti Korhonen Linda Maria, Helsinki
  • kersantti Pakkala Eetu Aleksi, Vaasa
  • kersantti Tikkanen Joel Petteri, Siilinjärvi
  • jääkäri Komulainen Otto Paavali, Kalajoki
  • korpraali Kukkonen Oskari Anton Albin, Joensuu
  • pioneeri Ylikoski Sulo Matti, Kannus
  • autosotamies Korkiamäki Pyry Jussi, Lapua
  • alikersantti Hanhimäki Mika Tuomas, Kauhava
  • alikersantti Lampinen Mikael Johannes, Muurame
  • alikersantti Salo Elina Margit, Ähtäri

Kainuun Tykistö- ja heittimistökillan puukko

  • alikersantti Angeria Lari Eemeli, Joensuu
  • alikersantti Mehto Aleksi Wiljami, Laukaa
  • jääkäri Laakso Juho Martti, Kauhava
  • alikersantti Laitinen Riku Ville Olavi, Viitasaari
  • tykkimies Lehmikangas Toni Tapani, Oulu
  • tykkimies Paananen Erno Mikael, Tampere
  • jääkäri Poikola Jeremias Mikael, Jyväskylä
  • tykkimies Kero Joni Juhani, Lohtaja

Sotilaskodin stipendi

  • jääkäri Kolehmainen Jarkko Ville Oskari, Pieksamäki
  • korpraali Vimpari Antti Eemeli, Kuhmo
  • jääkäri Hytönen Jussi Oskari, Kuopio
  • korpraali Heide Matti Oskari, Lapinlahti
  • alikersantti Sulonen Patrik Mika, Kuopio
  • kersantti Peltokangas Jaakko Petteri, Kuortane
  • jääkäri Riihimäki Oskari Eero Kalevi, Perho
  • tykkimies Laulumaa Jani Petteri, Nivala
  • viestimies Seivo Jyri Artturi, Kaavi
  • alikersantti Rahikainen Jouni Matti Taneli, Saarijärvi
  • alikersantti Kangas Ella Maria, Kauhava
  • korpraali Hietanen Olli Ilmari, Jämsä
  • korpraali Holmi Harto Helmeri, Oulu
  • kersantti Nykänen Markus, Liperi
  • jääkäri Mörönen Jere Mikael, Ähtäri

Oulun Sotilaskotiyhdistyksen stipendi

  • alikersantti Venäläinen Tomi Juho Antero, Oulu
  • upseerikokelas Haanpää Henrik Toivo Juhani, Oulu
  • korpraali Leinonen Mikko Johannes, Oulu
  • viestimies Valtanen Cosmo Gabriel, Kempele
  • alikersantti Siira Valtteri Olavi, Oulu
  • alikersantti Nguyen Ngoc The Thao, Kempele

Kokkolan Sotilaskotiyhdistyksen stipendi

  • jääkäri Ånäs Niclas Alexander, Kokkola

Sotilaskotisisar Kyllikki Tepon rahaston stipendi

  • upseerikokelas Kärkimaa Tuomas Ilmari, Kempele

Sotilaskotiliitto ry:n varusmiehille myöntämä stipendi Ylämyllyn Sotilaskotiyhdistys ry:n rahastosta

  • alikersantti Nevalainen Ville Valtteri, Joensuu

Kainuun prikaatin mitali, paras johtaja

  • upseerikokelas Vanhala Tuomas Jaakko, Vaasa
  • upseerikokelas Mäkelä Joonas Tapani, Alajärvi
  • kersantti Vartiainen, Niilo Pietari, Jyväskylä
  • upseerikokelas Forsman Markus Samuel, Muurame
  • upseerikokelas Torn Patrik Kristian, Joensuu
  • upseerikokelas Rompasaari Paulus Aapo Antton, Jyväskylä
  • upseerikokelas Kärkimaa Tuomas Ilmari, Kempele
  • upseerikokelas Kauppinen Linda Laina Marjaana, Jyväskylä
  • kersantti Jokinen Jouni Kalevi, Kuopio
  • upseerikokelas Mark Juho Matias, Lapinlahti
  • upseerikokelas Ainonen Aleksi Oskar Johannes, Saukonkylä
  • kersantti Koskinen Veikka-Aleksi Lauri Anton , Ilmajoki
  • upseerikokelas Alakärppä Aadolf Perttu Sakarias, Kempele
  • kersantti Härkönen Anssi Erkki Aukusti, Kajaani
  • kersantti Heinonen Jussi Heikki, Kuortane

Kainuun prikaatin mitali, paras taistelija

  • korpraali Häkkinen Jarno Johannes, Kinnula
  • korpraali Remshu Kirill, Iisalmi
  • korpraali Syrjä Santtu Severi, Keuruu
  • korpraali Saarenoja Samuli Kustaa, Seinäjoki
  • tykkimies Kosunen Juuso, Joensuu
  • tykkimies Kivioja Santeri Timo Tapio, Kajaani
  • jääkäri Rentola Maunu Johannes, Espoo
  • tykkimies Hyvärinen Saku Miika Fredrik, Siikalatva
  • korpraali Lappalainen Jarkko Joonas, Kajaani
  • viestimies Jylhä Mika Matti Juhani, Seinäjoki
  • korpraali Leinonen Mikko Johannes, Oulu
  • korpraali Kiviluoma Iiro Oskari, Seinäjoki
  • korpraali Husso Jussi Eetu Oskari, Iisalmi
  • jääkäri Heikkinen Atte Arvid, Kuopio
  • jääkäri Leppänen Timo Juhana, Dassel (USA)

Viestisäätiön stipendi

  • viestimies Leskinen Juhani Heikki Tapio, Oulu
  • viestimies Heikkilä Tomi Tapio Kalevi, Jyväskylä
  • upseerikokelas Saarela Sanna Katariina, Kajaani
  • viestimies Johansson Jani Tapani, Lapua
  • kersantti Moilanen Janne Eero Antero, Kajaani

Jalkaväensäätiön mitali

  • kersantti Hämäläinen Sami Ville Olavi, Lieksa
  • upseerikokelas Kilpeläinen Ossi Sami Elmeri, Jyväskylä
  • upseerikokelas Kähkönen Tuomas Samuel, Siilinjärvi
  • alikersantti Mylläri Samu Rasmus Antero, Vaasa
  • upseerikokelas Kapiainen Olli Lauri Hermanni, Vaasa
  • alikersantti Haapamäki Jere Henrik, Vöyri
  • korpraali Kortelainen Joni Lauri Johannes, Kajaani
  • alikersantti Heinström Roni Mikael, Jyväskylä

Pohjanmaan maanpuolustuskillan plaketti

  • alikersantti Onnela Markus Olavi Johannes, Alavus

Kenttätykistösäätiön plaketti

  • upseerikokelas Tuure Henri Mikko Sakari, Suomussalmi
  • alikersantti Takala Hannu Oskari, Vimpeli
  • tykkimies Ahonen Samu Tuomas Valtteri, Lapinlahti

Paras moottorijohtaja

  • kersantti Eskelinen Jesse Aleksi, Iisalmi

Paras sotilaskuljettaja

  • jääkäri Lahti Lari Juha Oskari, Isokyrö

Autojoukkojen Keskipohjanmaan Kilta Ry:n puukko ja kunniakirja

  • alikersantti Jokiniemi Juha Petteri, Alavus

Pohjan Pioneerikillan lahjoittama Pioneeriaselajin pronssilevyke

  • upseerikokelas Lamminen Ville Simon, Pietarsaari
  • kersantti Kesti Tuomo Johannes, Pyhäntä
  • korpraali Vuorenmaa Oskari Matias, Lapua

Pioneerikillan Ansiolautanen

  • pioneeri Kesola Janne Matias, Reisjärvi
  • upseerikokelas Kantola Juuso Tapio, Oulu

Hakku-lehden vuosikerta

  • upseerikokelas Pirinen Pekka Matias, Kuopio
  • pioneeri Nikki Daniel Aukusti, Kuopio

Viestikiltojen liiton levyke

  • viestimies Litmanen Elias Aarni Tapio, Jyväskylä
  • alikersantti Pakkanen Tomi Juhani, Kurikka
  • alikersantti Pajumäki Olli Santeri, Jyväskylä

Pohjois-Suomen Tykkimieskillan puukko

  • tykkimies Oja-Kaukola Samuli Oskari, Lapua
  • tykkimies Saikkonen Arttu Antero, Alajärvi
  • tykkimies Heikkinen Simo Kristian, Kuhmo

Pioneeripuukko

  • pioneeri Parviainen Jere Johannes, Kokkola
  • kersantti Pylkkö Lari Väinö-Veikko, Haapajärvi

Oulun Suomalainen Klubi -stipendi

  • upseerikokelas Rentola Juhana Antti Elias, Seinäjoki