Jääkäriprikaatista reserviin 901 varusmiestä kesäkuussa
Heinäkuussa 2017 palveluksen aloittaneet 347 vuorokautta palvelleet varusmiehet siirtyvät reserviin 14.6.2018 ja tammikuussa 2018 palveluksen aloittaneet 165 vuorokautta palvelleet varusmiehet 21.6.2018.
Kaikki Jääkäriprikaatista kotiutuvat kokoontuivat kotiuttamisjuhlaan Sodankylän varuskuntaan Joutselan patsaalle 13.6.2018. Kotiuttamisjuhlassa palkittiin seuraavat ansioituneet varusmiehet:
Jalkaväen mitali ja kunniakirja sekä nimet kunniatauluun erittäin ansiokkaasta palveluksesta Jääkäriprikaatissa:
Upseerikokelas Pikkujämsä Konsta, Oulu
Kersantti Vilska Tuukka, Kittilä
Sodankylän Reserviupseerit Ry:n palkinto Reserviupseerien mitali ja kunniakirja ansiokkaasta palveluksesta Jääkäriprikaatissa:
Upseerikokelas Kankaanranta Pertti, Pelkosenniemi
Sodankylän Reserviläiset ry:n palkinto, Lapin Reserviläispiirien mitali ja kunniakirja
Lapin reserviläispiirien hopeinen mitali ansiokkaasta palveluksesta Jääkäriprikaatissa:
Kersantti Kouvala Heikki, Oulu
Lapin reserviläispiirien pronssinen mitali ansiokkaasta palveluksesta Jääkäriprikaatissa:
Korpraali Rahko Janne, Alavieska
Jääkäriprikaatin kunniakirja ja puukko ansiokkaasta palveluksesta joukkoyksiköissä Jääkäriprikaatissa:
Jääkäri Äijälä Hannes, Oulu
Korpraali Untinen Janne, Oulu
Jääkäriprikaatin kunniakirja ja puukko hyvästä palveluksesta erikoisajoneuvon kuljettajana Jääkäriprikaatissa:
Jääkäri Lunki Aukusti, Tornio
Korpraali Vihelä Mikko, Oulu
Rovaniemen Reserviupseerikerho ry:n palkinto: reserviupseerien mitali ja kunniakirja ansiokkaasta palveluksesta Jääkäriprikaatissa:
Upseerikokelas Leppänen Jarno, Rovaniemi
Rovaniemen Reserviläiset ry:n palkinto Lapin reserviläispiirien hopeinen mitali ansiokkaasta palveluksesta Jääkäriprikaatissa:
Kersantti Kelloniemi Sami, Oulu
Lapin reserviläispiirien pronssinen mitali ansiokkaasta palveluksesta Jääkäriprikaatissa:
Tykkimies Suur-Inkeroinen Manu, Kempele
Lapin Ilmatorjuntakillan palkinto (Marttiinin Ilves -puukko) erittäin hyvästä palveluksesta Jääkäriprikaatissa:
Alikersantti Konttila Otto, Oulu
Korpraali Liedes Niko, Oulu
Tykkimies Puotiniemi Niko, Kempele
Upseerikokelas Lamberg Miika, Oulu
Lapin Lennoston kilta ry:n palkinnot:
Kiltalautanen 347 vrk palvelleelle johtajalle:
Alikersantti Takkunen Joonas, Ylivieska
Killan kirja 165 vrk palvelleelle:
Korpraali Mäki-Tammela Juho, Oulu
JP27:n perinneyhdistyksen rahalahjoitus (100€) ja Jääkärin testamentti Jääkärihenkisin soturi:
Upseerikokelas Hänninen Ville, Rovaniemi
Pohjan Jääkärikillan Kiltaristi ansiokkaasta palveluksesta Jääkäriprikaatissa:
Upseerikokelas Werner Broström, Oulu
Kersantti Arttu Saaranen, Nivala
Pohjan Jääkärikillan stipendi (100€) erittäin ansiokkaasta palveluksesta 3. Jääkärikomppaniassa:
Jääkäri Tölli Jere, Nivala
Ulla Mustakallio stipendi (Sotilaskotiliitto) hyvää sotilaskuntoa osoittanut miehistötehtävässä palveleva varusmies (100€ stipendi):
Jääkäri Koivula Jimi, Raahe
Korpraali Sallinen Teemu, Siikajoki
Jääkäri Pikkarainen Tuukka, Kemi
Tykkimies Ahlmark Eddie, Vaasa
Jääkäriprikaatin kunniakirja ja stipendi (50€/hlö) taitavasta ja kolarittomasta moottoriajoneuvon kuljettamisesta varusmiesaikana "paras varusmieskuljettaja":
Jääkäri Ollila Marius, Muonio
Korpraali Pulkkanen Roope, Kuusamo
Maanpuolustuksen kannatussäätiön stipendi (50€/hlö, stipendi jaetaan Jääkäriprikaatin maanpuolustuksen kannatussäätiön stipendirahoista) erittäin ansiokkaasta palveluksesta Jääkäriprikaatissa:
Jääkäri Klasila Topias, Ii
Korpraali Kähkölä Johannes, Kempele
Korpraali Pulkkanen Valtteri, Pudasjärvi
Korpraali Pulkkinen Paulus, Kempele
Maanpuolustuksen kannatussäätiön stipendi (50€/hlö, stipendi jaetaan Lapin Lennoston maanpuolustuksen kannatussäätiön stipendirahoista) perusteena kiitettävä laivuepalvelus:
Kersantti Manninen Jami, Vihti
Alikersantti Sippola Antti, Rovaniemi
Korpraali Pietiläinen Miska, Jyväskylä
Lentosotamies Pekkala Mikko, Jyväskylä
Korpraali Timlin Eerik, Tyrnävä
Lapin lennoston saapumiseräpalkinto ja apumekaanikkopalkinto:
Alikersantti Härkönen Tommi, Paltamo
Lapin lennoston ilmataisteluasemiespalkinto:
Alikersantti Paananen Saku, Viitasaari
Lapin lennoston kuljettajapalkinto:
Korpraali Vasalampi Topias, Taivalkoski
Lapin lennoston apumekaanikkopalkinto:
Alikersantti Coffeng, Martti Sebastian, Helsinki
Jääkäriprikaatin Kiltamitali hyvähenkiselle varusmiehelle. Varusmiehet valitsevat keskuudestaan:
Kersantti Huovinen Paulus, Oulu
Korpraali Pyykönen Petri, Haukipudas
Jääkäri Suorsa Veikka, Kemi
Korpraali Meskus Jaakko, Lumijoki
Alikersantti Niemelä Tatu, Tervola
Jääkäriprikaatin Killan "Puolesta maan"- veteraanimatrikkeli parhaalle sodankyläläiselle 347 vrk ja 165 vrk palvelleelle:
Kersantti Salminen Joonas, Sodankylä
Jääkäri Halonen Esa, Sodankylä
Oulun Sotilaskotiyhdistyksen stipendi Oulun seudulta olevalle rehdille, reippaalle ja joukkoon sopeutuvalle varusmiehelle. Kouluttajat valitsevat:
Alikersantti Ronkainen Tuomo, Oulu
Korpraali Tupitsa Veeti, Oulu
Alikersantti Lehtola Jeremias, Liminka
Jääkäri Rantapää Joonas, Oulu
Korpraali Karinkanta Marjo, Oulu
Alikersantti Haho Mikko, Kempele
Alikersantti Kälkänen Manu, Siikajoki
Kersantti Stolt Rene, Oulu
Rovaniemen Sotilaskotiyhdistyksen palkinnot eniten kuntoindeksiään kohottaneille varusmiehille (sykemittari):
Tykkimies Perälä Ville, Oulu
Jääkäri Turunen Niko, Tyrnävä
Jääkäri Kareen Samuel, Taivalkoski
Korpraali Impola Samuel, Yppäri
Alikersantti Hahto Teemu, Oulu
Tykkimies Keckman Vili, Oulu
Kersantti Hilli Sami, Jääli
Tykkimies Lindroos Miko, Varjakka
Leijona Cateringin stipendi parhaalle sotilaskeittäjälle:
Järvelä Aku-Petteri, Ylivieska
Korpraali Alkku Sami, Tornio
Autoliiton Rovaniemen osaston palkinto, standaari:
Kersantti Silvasti Antero, Petäjäskoski
Työ- ja palvelusturvallisuusstipendi (100€):
Jääkäri Heikkinen Akseli, Sodankylä
Alikersantti Stolt Rene, Oulu
Oulun Suomalaisen Klubin stipendi (150 euroa):
Upseerikokelas Jokikokko Oskari, Pudasjärvi