Urheilukoulun kesälajien saapumiserä on valittu

Kaartin jääkärirykmentti 15.5.2019 15.25
Tiedote

Puolustusvoimien urheilukoulussa varusmiespalveluksen aloittavat kesälajien urheilijat on valittu. Yhteensä kesälajien saapumiserään valittiin 72 urheilijaa 13 eri lajiryhmästä.

Kesälajien saapumiserä IV/19 aloittaa palveluksen 14.10.2019 Kaartin jääkärirykmentissä Santahaminassa. Saapumiserän muodostaa 72 urheilijaa.

Kaartin jääkärirykmenttiin IV/19 valitut urheilijat

Amerikkalainen jalkapallo (4)

Berg Christer, Helsinki Roosters
Latikka Lamin, Vaasa Royals
Ojansivu Niilo, Kuopio Steelers
Vesterinen Edward, Helsinki Roosters

Ammunta (4)

Koskela Riku, SA
Lindh Oliver, SSG
Nummela Patrik, OSU
Savola Esa, LappjA

Autourheilu (2)

Kallio Jesse, Hyvinkään UA.
Rovanperä Kalle, Jyväskylän UA.

Beach Volley (2)

Pennanen Valtter, Wännäri Cowboys
Topio Vili, Hietsu Beach Volley

Golf (2)

Alajärvi Eemil, Aurinko Golf
Honkala Matias, Nevas Golf

Jalkapallo (13)

Haukioja Martti, VPS
Kairinen Kasper, HJK
Kouassivi-Benissan Kevin, HJK
Lappalainen Lassi, HJK
Luukkanen Johannes, Ilves
Mero Joel, SJK
Mäkelä Joni, KPV
O’Shaughnessy Daniel, HJK
Saira Nikolas, HIFK
Schûller Rasmus, Minnesota FC
Töyräs Miika Samuli, KUPS
Vesiaho Valtteri, HJK
Voutilainen Jerry, VPS

Judo (5)

Heinonen Eetu, Meido-Kan
Korhonen Roope, Kajaanin Judoseura
Mäkinen Oskari, Nummelan Judo
Olin Valtteri, Voimailuseura Bodonos
Rönkkö Thomas, Orimattilan Judoseura

Moottoriurheilu (3)

Juupaluoma Peetu JSMK
Kytönen Roni JSMK
Svärd Hugo Sipoon Moottorikerho

Paini (3)

Ketonen Otto, Ilmajoen Kisailijat
Mattila Elmer, KooVee
Yli-Hannuksela Akseli, Ilmajoen Kisailijat

Purjehdus (5)

Berner Robin, Brändö Seglare
Keskinen Akseli, HSS
Mikkola Martin, HSS
Silén Oliver, NJK
Uusitalo Valtteri, HSK

Pyöräily (3)

Lahti Sampo, Turun Urheiluliitto
Mielikäinen Otto, TWD-Länken
Sillankorva Jaakko, GIF

Suunnistus (7)

Aho Aaro, Valkeakosken Haka
Eerola Mikko, Tampereen Pyrintö
Lindqvist Arttu, Kouvolan Suunnistajat
Sankelo Antton, Lapuan Virkiä
Silvennoinen Oskari, Kalevan Rasti
Vaismaa Lassi, Jämsän Retki-Veikot
Vuori Justus, Turun Suunnistajat

Yleisurheilu (19)

Hauta-Aho Juhani, Töysän Veto
Hava Joni, Espoon Tapiot
Heikkilä Niklas, Kuusankosken Urheiluseura
Hämelahti Lasse, Janakkalan Jana
Jrad Elias, Kenttäurheilijat -58
Julkunen Topi, Juvan Urheilijat
Junkkala Joonatan, Vammalan Seudun Voima
Kanerva Janne, Lahden Ahkera
Kittilä Vesa, Pyhäjoen Virta
Korkeasalo Arttu, Lielahden Kipinä
Kunnas Anton, IF Sibbo Vargarna
Liskojärvi Jere, Helsingin Tarmo
Mäkinen Tommi, Helsingin Kisaveikot
Määttänen Jaakko, Espoon Tapiot
Quendau Vincent, Helsingin Kisaveikot
Savolainen Daniel, Jyväskylän Kenttäurheilijat
Stylman Kalle, Liedon Parma
Tallbacka Anton, HIFK
Väyrynen Jesse, Jyväskylän Kenttäurheilijat